جلیلی؛ چشم امید هسته ای ایران
سـاعت ٧:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۳۱  کلمات کلیدی: انرژی هسته ای

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، دکتر سعید جلیلی این روزها بیش از هر مسئول دیگری در کشور کانون توجه است. ایشان بخاطر عملکرد مثبتی که در پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به حقوق حقه اش در ارتباط با انرژی صلح آمیز هسته ای داشته اند مورد ستایش گروه های مختلف قرار گرفته اند.

دکتر سعید جلیلی که نماینده رهبری در شورایعالی امنیت ملی و مورد توجه ایشان نیز است دبیری این شورا را نیز به عهده دارد. ایشان فردی مومن، ولایت مدار، بسیجی، جانباز و البته سیاستمدار است که سابقه خدمت 20 ساله ایشان در وزارت امور خارجه باعث تسلط کامل ایشان بر موضوع هسته ای ایران شده است.

 نکته ای که ایشان را از دیگران متمایز می کند به ویژگی های شخصیتی ایشان برمی گردد. ایشان با روحیه ای انقلابی و ولایی و با جدیت در بحث ها حاضر شده و از همه مهمتر اینکه سعی می کنند با آرامشی که در چهره شان نیز هویداست مذاکرات را به نفع ملت ایران به پیش ببرند.

دکتر صادق زیباکلام در مصاحبه با فارس در خصوص جلیلی معتقد است:


 
هدف بعثت پیامبر اکرم (ص) در کلام رهبری
سـاعت ٦:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢۸  کلمات کلیدی: بعثت پیامبر ، پیامبر اکرم

لَقَدْ مَنَّ اللَّـهُ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ إِذْ بَعَثَ فِیهِمْ رَ‌سُولًا مِّنْ أَنفُسِهِمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِهِ وَیُزَکِّیهِمْ وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَةَ

"تزکیه و آموختن کتاب و حکمت، همان تحول درونی انسان است. انسان برای اینکه به هدف خلقت خود برسد، باید به هدف بعثت انبیاء درباره خود نائل شود؛ یعنی متحول گردد، درست شود، خوب شود و از آلودگی ها و پستی ها و عیب ها و هواجسی که در درون انسان است و دنیا را به فساد می کشاند، نجات پیدا کند؛ این در قلمرو وجود فرد است؛ بعثت برای این است. در بیانی هم که فرمودند : «إنّما بُعثتُ لأتَمّمَ مَکارِمُ الأخلاقِ» باز برگشتش به این است؛ «برانگیخته شده ام که مکرمتهای انسانی را کامل کنم». یعنی تهذیب انسان، تزکیه انسان،انسان را به حکمت سوق دادن، او را از جهالت بساطتِ عامیانه به فهم و زندگی حکیمانه رساندن. این در مقوله فرد و در قلمرو حیات فردی است." 1


 
یک جا بلای شیعه به جانم خریده ام
سـاعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٦  کلمات کلیدی: امام موسی بن جعفر ، ادب فنای مقربان

سید بن طاووس در مصباح الزائر در یکی از زیارات حضرت موسی بن جعفر علیه السلام صلواتی را نقل کرده اند که در برگیرنده گوشه ای از فضائل، مناقب، عبادات و مصائب آن حضرت است و البته فرازهای این صلوات بسیار سوزناک و تکاندهنده است. در قسمتی از این صلوات خطاب به مولایمان امام موسی کاظم علیه السلام می گوییم:

سلام بر آن کسی که در قعر زندان ها و تاریکی سلول ها شکنجه کشیده با پاهایی که از زنجیرهای در بندش خرد شده...1

در کافی جلد یک باب "ائمه به اختیار خود می میرند و زمانش را می دانند" از امام موسی کاظم علیه السلام نقل شده است که فرمودند:

خدای عزّوجل بر شیعه غضب کرد، پس مرا مخیّر ساخت که یا من و یا آنها فدا شویم. بخدا من با دادن جان خودم ایشان را حفظ کردم.


 
عشق آسمانی
سـاعت ٤:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٢  کلمات کلیدی: ازدواج

نکند مجبور شود از حرفش بر گردد! نکند تا پس فردا پدرش پشیمان شود! مصطفی کجاست؟ این طرف و آن طرف، شهر و دهات را گشت تا بالاخره مصطفی را پیدا کرد.

گفت: «فردا عقد است، پدرم کوتاه آمد.» مصطفی باورش نمی شد، و مگر خودش باورش می شد؟ الان که به آن روزها فکر می کند می بیند آدمی که آن کارها را کرد او نبود، اصلا کار کار آدم و آدم ها نبود، کار خدا بود، دست خدا بود، جذبه ای بود که از مصطفی بر او می تابید بی شناخت، شناخت بعد آمد...


 
گاهی به آسمان نگاه کن!
سـاعت ٦:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٧  کلمات کلیدی:

داشتم به این فکر می کردم 105 سال دیگه من کجام؟ اگه شانس بیارم و 105 سال دیگه هم عمر کنم به اضافه سن الانم... نه! امیدی نیست. احتمالا و کاملا پودر شدم!

حیف شد، نمی دونستم. نمی دونستم فقط هر 105 سال یکبار اتفاق میوفته، وگرنه دیروز حداقل نیم نگاهی به آسمان می انداختم. گذر زهره از برابر خورشید رو میگم.

"پدیده گذر سیاره زهره از برابر خورشید در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه(16 و 17 خرداد) در اقصی نقاط جهان قابل مشاهده بود.این یکی از اتفاقات نادر نجومی است که هر 105 سال یکبار اتفاق می افتد.

گذرهای زهره در جفتهای هشت ساله با فاصله دوره‌ای بیش از یک قرن رخ می‌دهند. در طول این گذر، سیاره زهره مانند یک لکه سیاه گرد از برابر چهره خورشید عبور می‌کند."

اتفاقات نجومی شگفتی و زیبایی خاصی دارند. عظمت و قدرت خالق رو به نمایش میذارن. انسان در برابر عظمت خالقش احساس حقارت و کوچکی میکنه و به یاد میاره در نظام هستی ذره ای بیش نیست.

سوره مبارکه رعد/آیه 2 :

اللَّـهُ الَّذِی رَ‌فَعَ السَّمَاوَاتِ بِغَیْرِ‌ عَمَدٍ تَرَ‌وْنَهَا ۖ ثُمَّ اسْتَوَىٰ عَلَى الْعَرْ‌شِ ۖ وَسَخَّرَ‌ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ‌ ۖ کُلٌّ یَجْرِ‌ی لِأَجَلٍ مُّسَمًّى ۚ یُدَبِّرُ‌ الْأَمْرَ‌ یُفَصِّلُ الْآیَاتِ لَعَلَّکُم بِلِقَاءِ رَ‌بِّکُمْ تُوقِنُونَ

خدا [همان‌] کسى است که آسمانها را بدون ستونهایى که آنها را ببینید برافراشت، آنگاه بر عرش استیلا یافت و خورشید و ماه را رام گردانید؛ هر کدام براى مدّتى معیّن به سیر خود ادامه مى‌دهند. [خداوند] در کار [آفرینش‌] تدبیر مى‌کند، و آیات [خود] را به روشنى بیان مى‌نماید، امید که شما به لقاى پروردگارتان یقین حاصل کنید.


 
طبیعت عاشق!
سـاعت ۱٢:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱۳  کلمات کلیدی:
 
وَ لا جَعَلَهُ اللهُ آخِرَ العَهدِ منّی لِزیارَتِکُم
سـاعت ۸:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱۱  کلمات کلیدی:

اگرچه مثل محرم نمی شوم هرگز

جدا ز حلقه ماتم نمی شوم هرگز

مرا ببخش، مرا چون که خوب می دانم

که توبه کردم و آدم نمی شوم هرگز

اسیر جاذبه حسن یوسف یاسم

که محو در گل مریم نمی شوم هرگز

گناهکارم و امّا بدون اذن شما

نصیب خشم جهنم نمی شوم هرگز

نمی فرات بیاور، چرا که من قانع

به سلسبیل و به زمزم نمی شوم هرگز

قسم به قلب سپیدت سیاهپوشِ کسی

به جز شهید محرم نمی شوم هرگز

به جان عشق قسم، غیر چارده معصوم

به پای هیچ کسی خم نمی شوم هرگز

شاعر: سیّد حمیدرضا برقعی

________________________________________________________________

پ.ن: سال گذشته چنین روزی ایستاده بودم بین الحرمین و از امامم خداحافظی می کردم. درحالیکه همچنان در حیرت بودم که کجا هستم...

خدایا! این زیارت را آخرین زیارت عمرم قرار نده...


 
برنده بهترین تصویر خطای دید سال 2012
سـاعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٩  کلمات کلیدی:

حتما تا بحال تصاویر خطای دید زیادی را دیده اید. در این تصاویر آنچه چشمان ما میبیند و مغز دریافت می کند، با واقعیت تصویر متفاوت است!

"نیوساینتیست" در می سال جاری میلادی نتایج مسابقه بهترین تصاویر خطای دید را منتشر کرده است و از بین 10 تصویر برتر این مسابقه که حائز کسب جایزه شده بودند، یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین آنها را در سایت خود قرار داده است.

نام این تصویر خطای دید "ستاره شناور" و خالق آن "کایا نائو" است.

در این تصویر با نگاه اول متوجه ستاره ای در مرکز می شویم. سپس همانطور که در حال خواندن این متن هستید احساس می کنید قطرات آبی که در لبه های تصویر است در حال حرکت به سمت راست و ستاره در حال چرخش به سمت چپ است. مثل اینکه ستاره در آب شناور باشد!

به این حالت خطای دید می گویند. کنتراست های مختلف رنگ ها در زمینه تصویر و مرکز آن، باعث ایجاد چنین حالتی می شود و حرکتی را در ذهن ما مجسم می کند که اصولا وجود خارجی ندارد.

لینک 10 تصویر برتر مسابقه تصاویر خطای دید 2012

منبع: نیوساینتیست/


 
معرفی سایت الخیرات؛ ثبت رکوردهای معنوی در جهان
سـاعت ٦:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۸  کلمات کلیدی:

در دنیای امروزی طرح ها و ایده هایی مطرح و اجرا می شوند که گاهی با استقبال و رویکرد های جهانی مواجه اند. یکی از این موارد (Ginness world records) رکوردهای جهانی ” گینس ” است و البته کمتر کسی در دنیا وجود دارد که اسم "گینس" به گوشش نخورده باشد. 

هرچند رکوردهای گینس جامعیت دارد و در موضوعات علمی، اجتماعی و … فعال است اما نقش معنویت در آن کم رنگ است تا آنجا که عده ای امروزه در هر نقطه از جهان برای این که فقط نامشان در فهرست این رکوردها ثبت شود دست به  هر اقدام صعب، ابلهانه و بی فایده ای می زنند.

روی دیگر سکه تفکر اسلامی و نگاه قرآنی است که ما را از ” علم لاینفع” و ” کار بی فایده و لهو” باز می دارد.


 
شیعه ورژن جدید!
سـاعت ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٧  کلمات کلیدی: امام هادی

مکالمه 3 دانشجو در ایستگاه مترو:

دانشجوی شماره 1: هفته پیش کنفرانس بچه ها در مورد چی بود؟

دانشجوی شماره 2: سه نفر کنفرانس دادن، یکیشون در مورد شاهین نجفی بود.

دانشجوی شماره 1: شاهین نجفی؟ کی هست اصلا؟!

دانشجوی شماره 2: همونی که به امام هادی علیه السلام اهانت کرده دیگه! خواننده است.

دانشجوی شماره 3: به امام هادی (ع) توهین نکرده که. امام نقی (ع) بوده!

دانشجوی شماره 2: امام هادی (ع) و امام نقی (ع) یکی هستند؛ امام هادی النقی (ع)...

دانشجوی شماره 3: یکی اند؟! نمی دونستم تا حالا!

دانشجوی شماره 2: تازه یکی از علما هم حکم به ارتدادش داده و گفته مثل سلمان رشدی کشتنش جایزه.

دانشجوی شماره 1: سلمان رشدی دیگه کیه؟ اون به کی اهانت کرده؟ تازگی ها چقدر همه جسور شدن!

دانشجوی شماره 2: اینکه مال الان نیست! سلمان رشدی نویسنده کتاب آیات شیطانیه دیگه! زمان امام خمینی (ره)، که امام حکم داد کشتنش بر هر مسلمانی واجبه...

دانشجوی شماره 1: واقعا؟! نمی دونستم تا حالا!

__________________________________________________

پ.ن: أللّهم إنّی أعوذُبِکَ مِن عِلمٍ لایَنفَعُ...

 


 
شنیده بودم بی خیال اما نه تا این حد!
سـاعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٦  کلمات کلیدی:

به این عکس نگاه کنید:

اینجا یکی از شهرهای قندهار در جنوب افغانستان هست، این دو نفری هم که با کلی تجهیزات پیشرفته نظامی و اسلحه به دست و با رعایت کلیه اصول امنیتی و احتمالا در حالتی آمیخته با ترس و اضطراب دراز کشیدن روی زمین، سربازان آمریکایی هستند!! که ظاهرا وظیفشون گشت زنی مشترک با نیروهای افغان، برای تامین امنیت منطقه است!

همه اینها به کنار، من محو تماشای این پسر بچه افغان هستم! در نهایت آرامش، بی خیال همه چیز، انگار نه انگار که این دو نفر وجود خارجی دارند، فرقونشو پر علوفه کرده و داره برای خودش میره!!

انگار الان مهم ترین کار دنیا براش همین علوفه دادن به دام هاست!

___________________________________________________

منبع عکس: رویترز، می 2012

 


 
آرزوهای من...
سـاعت ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٤  کلمات کلیدی:

حمد خدایی را که بخوانمش و اجابت کند

حمد خدایی را که بخواهم از او و به من عطا کند

حمد خدایی را که هرگاه خواهم، فریادش کنم

و هر کجا خواهم راز دلم را بی واسطه با او بگویم

حمد خدایی را که به جز او به هیچکس امیدی ندارم

حمد خدایی را که به من محبّت کند درحالیکه از من بی نیاز است

إلهی لا تؤدبنی بعقوبَتکَ  و  لا تمکُر بی فی حیلَتِک


 
یک پیشنهاد به دوست داران اهل بیت در روز شهادت امام هادی (ع)
سـاعت ٩:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٤  کلمات کلیدی: ادب فنای مقربان ، امام هادی

شیخ صدوق در کتاب من لا یحضره الفقیه و عیون اخبار الرضا از موسى بن عبد اللّه نخعى روایت کرده که گفت‏ خدمت حضرت هادى النقی علیه السّلام عرض کردم: یابن رسول اللّه، مرا زیارتى با بلاغت تعلیم فرما که کامل باشد، تا اینکه هرگاه خواستم یکى از شما را زیارت کنم، آن را بخوانم. فرمود: چون به درگاه حرم رسیدى، بیایست و شهادتین را بگو. و سپس اینگونه آغاز فرمودند:

السَّلامُ عَلَیْکُمْ یَا أَهْلَ بَیْتِ النُّبُوَّةِ وَ مَوْضِعَ الرِّسَالَةِ وَ مُخْتَلَفَ الْمَلائِکَةِ وَ مَهْبِطَ الْوَحْیِ وَ مَعْدِنَ الرَّحْمَةِ وَ خُزَّانَ الْعِلْمِ وَ مُنْتَهَى الْحِلْمِ وَ أُصُولَ الْکَرَمِ و ...

زیارت جامعه کبیره، یکی از برترین زیاراتی است که با فقرات بلندش به اوج وجود ائمه اطهار (علیهم السلام) نظر دارد و زمینه معرفت برتر و عرفان کامل تر را فراهم می سازد و نیز ادب حضور در فِنا و آستان مقرّبان معصوم (علیهم السلام) را به زائر می آموزد.


 
اینجا واقعا ایرانه؟!
سـاعت ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٤  کلمات کلیدی: حجاب ، امر به معروف

چند روز پیش تو صف نماز، خانمی که کنارم نشسته بود سر صحبت رو باز کرد و شروع کرد به درد و دل کردن. از اینجا شروع کرد که 3 ماهه اومدن تهران و اینجا غریب هستن. وقتی حرف می زد احساس می کردی الانه که بزنه زیر گریه! غریب باشی اونم تو شهری مثل تهران... اما وقتی بیشتر باهاش آشنا شدم فهمیدم اون چیزی که دلشو به درد آورده و غم غربت رو دو چندان کرده، دوری از خانواده نیست. اهل یزد بود، شهر قنات و قنوت و قناعت! و حالا در شهری چون تهران دچار دوگانگی شده بود.

می گفت اینجا واقعا ایرانه؟ احساس می کنم اومدم به یه کشور دیگه، اینجا هیچ چیزش شبیه یزد نیست.