یک پیشنهاد به دوست داران اهل بیت در روز شهادت امام هادی (ع)
سـاعت ٩:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٤  کلمات کلیدی: ادب فنای مقربان ، امام هادی

شیخ صدوق در کتاب من لا یحضره الفقیه و عیون اخبار الرضا از موسى بن عبد اللّه نخعى روایت کرده که گفت‏ خدمت حضرت هادى النقی علیه السّلام عرض کردم: یابن رسول اللّه، مرا زیارتى با بلاغت تعلیم فرما که کامل باشد، تا اینکه هرگاه خواستم یکى از شما را زیارت کنم، آن را بخوانم. فرمود: چون به درگاه حرم رسیدى، بیایست و شهادتین را بگو. و سپس اینگونه آغاز فرمودند:

السَّلامُ عَلَیْکُمْ یَا أَهْلَ بَیْتِ النُّبُوَّةِ وَ مَوْضِعَ الرِّسَالَةِ وَ مُخْتَلَفَ الْمَلائِکَةِ وَ مَهْبِطَ الْوَحْیِ وَ مَعْدِنَ الرَّحْمَةِ وَ خُزَّانَ الْعِلْمِ وَ مُنْتَهَى الْحِلْمِ وَ أُصُولَ الْکَرَمِ و ...

زیارت جامعه کبیره، یکی از برترین زیاراتی است که با فقرات بلندش به اوج وجود ائمه اطهار (علیهم السلام) نظر دارد و زمینه معرفت برتر و عرفان کامل تر را فراهم می سازد و نیز ادب حضور در فِنا و آستان مقرّبان معصوم (علیهم السلام) را به زائر می آموزد.


معارف فراوان، عمیق و گسترده ای در این زیارت نهفته است که به تشریح و تبیین نیاز دارد تا هم مقام حقیق آن ذوات مقدس، مبرهن و روشن گردد و هم میزان تاثیر و کارآمدی آنان در همه عوالم وجود و شئون هستی دانسته شود.

کمتر کسی است که این روزها نام مبارک امام هادی النقی علیه السلام رو بشنوه و اشک در چشمانش حلقه نزنه. برای مظلومیت این امام عزیز، برای غربتشون...

و البته دشمن همیشه از خلأ های موجود راهی رو باز میکنه برای ضربه زدن. من فکر می کنم این تلنگری بود برای همه شیعیان که به گوش و هوش باشند. چرا باید فضای رسانه ای کشور بعد از این بی حرمتی ها و هجمه ها به تکاپو بیفته؟ دل هر عاشق شیفته ائمه ای بیشتر باید به خاطر کم لطفی های خودمون به درد بیاد. نه تنها امام هادی النقی (ع) بلکه درمورد سایر ائمه اطهار نیز به معنای واقعی کلمه کم کار شده. اونقدر وجود این ائمه سرشار از معارف و فضائل هست که اگر هر روز و هر روز هم به این موضوعات پرداخته بشه باز هم جان آدمی سیراب نخواهد شد.

به نظرم رسید در روز شهادت جانسوز این امام همام تجربه شخصی خودم رو در اختیار دوستان قرار بدم. فکر میکنم در کنار تمام تبلیغات دیداری و شنیداری، مهم تر از همه اینها، این است که ما موظفیم اماممون رو بشناسیم، چرایی وجودشون، کمالات و فضائلشون و ...

"کتاب ادب فنای مقربان" شرح زیارت جامعه کبیره، تألیف آیة الله جوادی آملی است که امسال جلد هفتم اون هم در نمایشگاه کتاب عرضه شد. متن این کتاب بسیار سلیس و روان است و بسیار موشکافانه، مستند، زیبا و بصورت طبقه بندی شده به تفسیر کلمه به کلمه زیارت جامعه کبیره یادگار امام هادی (ع) پرداخته است. این کتاب، یک کلاس کامل امام شناسی است. زوایایی از وجود ائمه اطهار در این کتاب بر آدمی روشن می شود که تابحال شاید به گوشتون هم نخورده باشه. به کمک تعلیمات این کتاب خواننده می تونه به شبهاتی که در جامعه در ارتباط با ائمه مطرح میشه هم پاسخ بده.

انشاالله حقی که بر گردن همه ما به عنوان شیعیان اثنی عشری در قبال امامانمون هست، به خوبی ادا بشه و در دنیا و آخرت شرمنده وجود مبارکشون نشیم.