جلیلی؛ چشم امید هسته ای ایران
سـاعت ٧:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۳۱  کلمات کلیدی: انرژی هسته ای

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، دکتر سعید جلیلی این روزها بیش از هر مسئول دیگری در کشور کانون توجه است. ایشان بخاطر عملکرد مثبتی که در پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به حقوق حقه اش در ارتباط با انرژی صلح آمیز هسته ای داشته اند مورد ستایش گروه های مختلف قرار گرفته اند.

دکتر سعید جلیلی که نماینده رهبری در شورایعالی امنیت ملی و مورد توجه ایشان نیز است دبیری این شورا را نیز به عهده دارد. ایشان فردی مومن، ولایت مدار، بسیجی، جانباز و البته سیاستمدار است که سابقه خدمت 20 ساله ایشان در وزارت امور خارجه باعث تسلط کامل ایشان بر موضوع هسته ای ایران شده است.

 نکته ای که ایشان را از دیگران متمایز می کند به ویژگی های شخصیتی ایشان برمی گردد. ایشان با روحیه ای انقلابی و ولایی و با جدیت در بحث ها حاضر شده و از همه مهمتر اینکه سعی می کنند با آرامشی که در چهره شان نیز هویداست مذاکرات را به نفع ملت ایران به پیش ببرند.

دکتر صادق زیباکلام در مصاحبه با فارس در خصوص جلیلی معتقد است:


"میان بقیه و جلیلی فرق است؛ اگر فرد تاثیر نداشت در آن صورت چرا می‌نشستیم پای میز مذاکره؟ همان خطوط قرمز را فاکس می‌کردیم یا ایمیل می‌کردیم برای غربی‌ها و می‌گفتیم اگر ایمیل‌ها را قبول کنید، مسکو، استانبول، بغداد یا وین می‌آئیم؛ اگر هم نمی‌پذیرید که مزاحم همدیگر نشویم. شما خطوط قرمزتان را دارید و با در دست داشتن آنها پشت میز مذاکره می‌نشیند. این دیگر دست شماست که چگونه و چه‌طور مواضع‌تان را به طرف مقابل تفهیم کنید و بقبولانید؛ وقتی با رویکرد زاویه‌ای با طرف مقابل‌تان برخورد می‌کنید، خیلی مهم است اینکه شما از خطوط قرمزتان دفاع کنید و در عین حال بتوانید با طرف مقابل‌تان یک دیالوگ داشته باشید؛ این خیلی مهم است. بنده ندیده‌ام که باقری یا جلیلی به غربی‌ها دشنام دهند و به آنها توهین کنند."

خصوصیت دیگر ایشان که بیشتر در نظر اجتماع و عامه مردم جلوه پیدا کرده است ساده زیستی ایشان است. رفت و آمد ایشان با پراید سفید رنگ معروف و مسافرت به کشور برگزار کننده اجلاس با هواپیمای عادی و در کنار دیگر مسافران و حضور خالصانه، ساده و بی آلایش ایشان پس از اجلاس بغداد در حرم ائمه اطهار (ع) و ... سعید جلیلی را در نگاه مردم بیش از پیش محبوب کرده است.

نکته ای که برای من در مورد ایشان مهم تر جلوه کرد این بود که ایشان علاوه بر اینکه بر بحث مورد نظر و به ثمر نشاندن هدف آن اشراف کامل دارند سعی می کنند در فرصت های نابی که از طرف مقابل برایشان ایجاد می شود به مظلومیت ملت ایران و حقوق از دست رفته شان در طول سال های پس از انقلاب اشاره کرده و به طرف غربی یادآوری کنند که چرا ما از حق خود عقب نشینی نمی کنیم و چرا بر تحریم ها ایستادگی می کنیم و چرا...

بعنوان مثال ایشان در مذاکرات مسکو در مصاحبه با خبرنگاران می گوید:

"ما تاکید کردیم که اورانیم غنی شده حق طبیعی ایران است و غنی سازی اورانیوم در همه سطوح برای مصارف صحیح حق مسلم ملت ایران محسوب می شود. ما به شکل دقیق مستند و مستدل و با استفاده از اسناد حقوقی و فنی ثابت کردیم که بسیاری از رفتارهای خلافی که علیه ملت ایران اعمال شده است غیر قانونی است (ترور دانشمندان هسته ای و فرستادن بدافزارهایی مثل استاکس نت) و توضیح دادیم چرا قطعنامه های شورای امنیت را غیرقانونی می دانیم."

همچنین ایشان در خصوص دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 که قرار است در استانبول ترکیه برگزار شود زمان پیشنهادی طرف مذاکره کننده (12 تیر ماه) را نپذیرفت و با اشاره به اینکه این روز یادآور خاطره ای تلخ برای ملت ایران در خصوص جنایات آمریکاست اظهار داشت:

"ما با این روز مخالفت کردیم چرا که در این روز ناو آمریکایی، مردم بی گناه هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران را مورد هدف قرار داد و عده زیادی را به شهادت رساند و تاکید کردیم که مردم ما از این روز خاطره تلخی دارند و به همین دلیل روز دیگری انتخاب شد."

با توجه به اینکه آمریکا یکی از اعضای ثابت گروه 1+5 است و با در نظر گرفتن اینکه چشم دولت ها و رسانه های غربی به این نشست و نتایج آن دوخته شده از تاثیری که این یادآوری بر افکار عمومی غرب می گذارد نباید چشم پوشی کرد. به شخصه دکتر جلیلی را بخاطر این دفاع جانانه ستایش کردم.

محبوبیت دکتر جلیلی در بین نسل جوان و انقلابی کشور نیز روز به روز بیشتر می شود و در حمایت از ایشان سایت ها و وبلاگ های زیادی ایجاد شده و در حالیکه هنوز از طرف ایشان سخنی مبنی بر تصمیم برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری زده نشده، حمایت کامل و قاطع خود را از ایشان اعلام می کنند.

به نظر من وجود چنین افرادی در نظام جمهوری اسلامی غنیمتی بزرگ است. گنجی که متاسفانه این روزها کمتر یافت می شود. کسانی که از دل مردم برخواسته اند، در کنار آنها رشد کرده اند، رنج و درد مردم را لمس کرده اند و قدرت و مسئولیت نتوانسته آنها را از گذشته اشان و از مردم دور کند. کسانی که این روزها نظام جمهوری اسلامی برای ثبات و تدوام خود بیش از پیش به آنها نیاز دارد.