شما مهمان ویژه هستید

امروز کتاب "ادب فنای مقربان؛ شرح زیارت جامعه کبیره" رو می خوندم و به مطلب زیبایی رسیدم. حضرت آیت الله جوادی آملی در شرح جمله "السلام علی الدّعاة إلی الله" می فرمایند:

"همه مردم به سوی خدا دعوت شده اند و این دعوت ویژه قشر خاصی نیست، هر چند که فقط گروه خاصی به این دعوت جواب مثبت می دهند. این دعوت در واقع دعوتی است عمومی و در ادامه آن دعوت دیگری وجود دارد که ویژه مومنان و پاسخ دهندگان به دعوت نخست است و چون در هر دعوتی، مدعوّ، مهمان همان دعوت است، اجابت کنندگان دعوت نخست، مهمان عمومیِ خدای سبحان و اجابت کنندگان دعوت های بعدی، مهمان های ویژه او شمرده می شوند. در روایات به برخی از این مهمانی های ویژه اشاره شده است؛ مانند ماه رمضان که مهمان سرای الهی است:

«شهرٌ دعیتم فیه إلی ضیافة الله»

و رفتن به مسجد و حج گزاردن و ادراک فضایل شب عرفه و....

از سوی دیگر، اکرام و احترام مهمان مدعوّ، لازم است. از این رو در زیارت روز جمعه خطاب به آقایمان حجة بن الحسن (عج) می گوییم: « و أنا یا مولای فیه ضیفک و جارک و ... أنت مامورُ بالضیافة و الاجارة»

اینگونه دعاها نشان می دهد که همه عبادات از قبیل رفتن به مسجد، نماز خواندن، دعا خواندن و ... به دعوت خداست و توقع اکرام و احترام از خداوند، توقع بی جایی نیست"

پس بشارت باد بر کسانی که دعوت خداوند رو اجابت می کنند، شما مهمان ویژه خدا هستید ، خوان رحمت و مغفرت و کرم به افتخار شما یک ماه گسترده است، میزبان شما بی حساب می بخشه اگر شما فرصت رو غنیمت بشمرید!

 

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: در ماه رمضان ۵ چیز به امت من داده شده که به امت هیچ پیغمبرى پیش از من داده نشد:

  1. در شب اول ماه رمضان خداوند به آنها نظر لطف کند و هر کس مورد نظر لطف خدا شد هرگز او را عذاب نکند.
  2. در شامگاه، بوى دهانشان نزد خدا از بوى مشک پاکیزه‏ تر باشد.
  3. فرشتگان در شبانه‏ روز براى آنها آمرزش خواهند.
  4. خدا به بهشت دستور دهد که آمرزش بخواه براى بندگانم و خود را براى آنها آراسته کن تا رنج و آزار دنیا از آنها برود و وارد به بهشت من و پذیرائى گرم من گردند.
  5. آنکه در شب آخر ماه همه گناهانشان آمرزیده شود.1

انشاالله خداوند به همه ما معرفت درک حقیقی این ماه پر برکت را عطا فرماید.

__________________________________________________________

1- خصال شیخ صدوق، ترجمه کمره ای، ج1، ص 283.

پ.ن: الهی! چشمی که تو را مراقب خویش نبیند کور است.

/ 8 نظر / 57 بازدید
ازاد

سلام. فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، ماه خدا، هرچند نیاز به تبریک دوباره ندارد؛ همین آوردن اسمش بیان عرض تبریک است. اما باز هم عرضی دوباره: گوارای وجودتان باشد حلاوت 30 روز، عاشقانه با خدا. این روزها، سحر که می شود، افطار که می شود، به حال دست های خالی آزاد، هم دعایی بکنید.

طه

سلام ماشالله چقدر زود به زود آپ می شین!!! ایشالله هممون به این معرفت حقیقی برسیم بروزم با مرخصی یک ماهه[گل]

طلبه بازیگوش

یه دعوت نامه: اونایی که یه جو معرفت دارن و میخوان بگن خدایا فقط بخاطر تو میتونن از همین الان یه یا علی بگن و بیان وسط هم اسمشون رو بنویسن و هم کاری که قراره بخاطر خدا بکنن حالا نمیدونم موبایلت، کامپیوترت، دوستات، موسیقی، هر چیزی که باشه همه کامنت ها هم تو یه پست جدید نوشته میشه هر کی هر چی داره بریزه رو داریه و همین اول رمضونیه دستشو بذاره تو دست خدا بسم الله

ذره بین

سلام خداوند که خوان کرم خویش را گسترنیده و همه را دعوت کرده این مدعوین هستند که باید زیرکی از خود به خرج داده از این فرصت استفاده کنند و تا می توانند بهره گیرند . ان شا’الله که ما از بهترین های این میهمانی باشیم. اپم

مهدی

جالب بودش... ماه رمضون منو هم دعا کنید...

آزاد اندیش

نه در میانمار مسلمانی وجود دارد که همه را خارجی می دانند… نه در سوریه تروریست وجود دارد که همه را انقلابی می دانند … نه در وال استریت استاد و دانشجویی حضور داشت که همه را ولگرد خواندند … نه در عاشورای ۸۸ مزدوری وجود داشت که مردمان خداجوی بودند … به علی بگویید قلع و قمع مظلومین میانمار تکانمان نداد چه برسد دق کنیم از کندن خلخال پای پیرزنی یهودی … هر کس رویش می شود به علی بگوید !

سعید

سلام- فرا رسیدن ماه مبارک رمضان بر شما مبارک باد. این خونهای بی گناهان که بر زمین ریخته میشود، سست میکند زیر بنای کاخ ظالمان را- اگر ما فقظ نظاره کننده نباشیم...! التماس دعا

راز

سلام بسی زیبا بود ... [چشمک]